Sygnalista – nowe przepisy

2024-07-23

25 września 2024 r. wchodzą w życie przepisy ustawy o ochronie sygnalistów. Czy wiesz, kim jest sygnalista? Kiedy będzie chroniony? Kto i jakie działania musi podjąć, aby wdrożyć te przepisy? Tego dowiesz się w tym artykule!

Kim jest sygnalista?

Ustawa o ochronie sygnalistów reguluje m.in. warunki i środki ochrony sygnalistów. Zgodnie z ustawą (art. 4), sygnalistą może być osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Sygnalistą może być nie tylko pracownik, ale również osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy (np. zleceniobiorca), przedsiębiorca, prokurent, członek organu, akcjonariusz bądź wspólnik spółki.

Co istotne, osoby te mogą być sygnalistami również przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, jeśli wtedy uzyskały informację o naruszeniu prawa.

Kiedy sygnalista podlega ochronie?

Sygnalista podlega ochronie określonej w ustawie od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa.

Nie ma przy tym znaczenia, czy informacje objęte zgłoszeniem lub ujawnieniem publicznym okażą się prawdziwe, bądź czy sygnalista prawidłowo zakwalifikuje dane zachowanie. Istotne jest jedynie, czy miał uzasadnione podstawy, by sądzić, że dokonuje prawdziwego zgłoszenia lub ujawnienia publicznego.

Zgłoszenie lub ujawnienie musi dotyczyć informacji o naruszeniu prawa w obszarach objętych ustawą o ochronie sygnalistów lub procedurą wewnętrzną (art. 3).

Kto i jakie działania musi podjąć, aby wdrożyć przepisy ustawy o ochronie sygnalistów?

Przepisy ustawy o ochronie sygnalistów stosuje się przede wszystkim (choć nie wyłącznie) do podmiotów, które zatrudniają co najmniej 50 osób.

Do tej liczby wlicza się pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób.

Najważniejszym obowiązkiem będzie przygotowanie i wdrożenie wewnętrznej procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych, której treść określa szczegółowo art. 25 ustawy.

Z tekstem ustawy o ochronie sygnalistów możesz zapoznać się tutaj.

Jeśli po lekturze powyższego artykułu masz dodatkowe pytania, wątpliwości lub potrzebujesz pomocy prawnej związanej z wdrożeniem przepisów ustawy o ochronie sygnalistów, zachęcam Cię do bezpośredniego kontaktu ze mną.

W celu uzyskania pomocy prawnej, możesz skontaktować się ze mną poprzez:

-formularz kontaktowy dostępny na mojej stronie internetowej
-mail pod adresem: mateusz.nafalski@radca-oirp.pl
-telefon pod numerem: +48 669 034 987
FacebookInstagramLinkedIn

Gwarantuję pełną poufność i profesjonalizm w każdej sprawie.

Pamiętaj, że prawo może być czasem skomplikowane, dlatego warto skorzystać z wsparcia osoby z doświadczeniem.

Co jeszcze warto przeczytać?

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

Czy umowa musi być zawarta na piśmie?

Różnice między umową o pracę a umową zlecenia