Zmiana minimalnego wynagrodzenia a aneks do umowy

2025-01-09

Czy w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę należy aneksować umowy o pracę? Zmiana minimalnego wynagrodzenia nie zawsze powoduje konieczność wręczenia pracownikowi aneksu do umowy. W tym artykule dowiesz się, kiedy potrzebny będzie aneks do umowy.

Treść i forma umowy o pracę

Zgodnie z art. 29 § 1 Kodeksu pracy, umowa o pracę określa strony umowy, adres siedziby pracodawcy, a w przypadku pracodawcy będącego osobą fizyczną nieposiadającego siedziby – adres zamieszkania, a także rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:
1) rodzaj pracy;
2) miejsce lub miejsca wykonywania pracy;
3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia;
4) wymiar czasu pracy;
5) dzień rozpoczęcia pracy;
6) w przypadku umowy o pracę na okres próbny:
a) czas jej trwania lub dzień jej zakończenia oraz, gdy strony tak uzgodnią, postanowienie o przedłużeniu umowy o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności,
b) okres, na który strony mają zamiar zawrzeć umowę o pracę na czas określony w przypadku, o którym mowa w art. 25 § 2[2], a także postanowienie o wydłużeniu umowy w przypadku, o którym mowa w art. 25 § 2[3];
7) w przypadku umowy o pracę na czas określony – czas jej trwania lub dzień jej zakończenia.

Ponadto, umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków (art. 29 § 2 Kodeksu pracy).

Zmiana warunków umowy o pracę

Zmiana warunków umowy o pracę również także formy pisemnej (art. 29 § 4 Kodeksu pracy), a co za tym idzie jeżeli zmienia się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, pracodawca powinien dokonać tej zmiany w formie pisemnej.

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, wynagrodzenie – jako istotny element każdej umowy o pracę – winno być określone w sposób dokładny i nie pozostawiający wątpliwości co do umówionych przez strony zasad jego zapłaty (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 1976 r., I PR 165/76). Oznacza to, że pracownik, z którym zawarto umowę o pracę powinien mieć pełną świadomość jakie wynagrodzenie otrzyma za wykonaną pracę i jakie są warunki wypłaty określonych składników wynagrodzenia.

Zmiana minimalnego wynagrodzenia a aneks do umowy

Zmiana minimalnego wynagrodzenia nie zawsze powoduje konieczność zawarcia aneksu do umowy. Aneks pracodawca ma obowiązek wręczyć wszystkim pracownikom, których wynagrodzenie zostało określone poprzez podanie konkretnej kwoty, np. 4 300 zł brutto.

W sytuacji, gdy wynagrodzenie nie zostało określone poprzez podanie konkretnej kwoty, a w umowie o pracę widnieje jedynie zapis o tym, że „pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie zgodne z obowiązującą w danym roku stawką wynikającą z ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę”, wówczas pracodawca nie ma obowiązku sporządzania takiego aneksu.

Jeśli po lekturze powyższego artykułu masz dodatkowe pytania, wątpliwości lub potrzebujesz pomocy prawnej związanej z umową o pracę, zachęcam Cię do bezpośredniego kontaktu ze mną.

W celu uzyskania pomocy prawnej, możesz skontaktować się ze mną poprzez:

-formularz kontaktowy dostępny na mojej stronie internetowej
-mail pod adresem: mateusz.nafalski@radca-oirp.pl
-telefon pod numerem: +48 669 034 987
FacebookInstagramLinkedIn

Gwarantuję pełną poufność i profesjonalizm w każdej sprawie.

Pamiętaj, że prawo może być czasem skomplikowane, dlatego warto skorzystać z wsparcia osoby z doświadczeniem.

Co jeszcze warto przeczytać?

Sygnalista – nowe przepisy

Wdrożenie ochrony sygnalistów krok po kroku

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem