Ustaliłeś/aś wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych (czyli tzw. „procedurą zgłoszeń wewnętrznych”), ale zapomniałeś o skonsultowaniu jej treści ze stroną społeczną? Zastanawiasz się, czy procedura jest ważna albo jakie konsekwencje wynikają z braku konsultacji? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania.
Ustawa o ochronie sygnalistów przewiduje obowiązek konsultacji treści procedury zgłoszeń wewnętrznych ze stroną społeczną, tj.:
1) zakładową organizacją związkową albo zakładowymi organizacjami związkowymi (jeżeli w podmiocie prawnym działa więcej niż jedna zakładowa organizacja związkowa), albo z
2) przedstawicielami osób świadczących pracę na rzecz podmiotu prawnego, wyłonionymi w trybie przyjętym w podmiocie prawnym, jeżeli nie działa w nim zakładowa organizacja związkowa.
O ile podmiot prawny, którego dotyczy ustawa o ochronie sygnalistów, ma obowiązek skonsultować projekt procedury zgłoszeń wewnętrznych ze stroną społeczną, o tyle nie jest zobowiązany do uwzględnienia zgłoszonych uwag. Ustawa nakłada wymóg konsultacji, ale nie uzgodnienia projektu. Należy więc wysłuchać opinii strony społecznej, jednak ostateczna decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu proponowanych zmian do projektu procedury zgłoszeń wewnętrznych należy do podmiotu prawnego.
Co jednak w sytuacji, gdy konsultacje w ogóle nie miały miejsca? Czy brak konsultacji procedury zgłoszeń wewnętrznych powoduje, że jest ona nieważna?
Procedura zgłoszeń wewnętrznych będzie ważna, nawet jeśli została ustalona z naruszeniem obowiązku konsultacji ze stroną społeczną. Niemniej, reprezentanci podmiotu prawnego narażają się wówczas na odpowiedzialność za wykroczenie z art. 58 ustawy o ochronie sygnalistów, tj. za ustanowienie jej z istotnym naruszeniem wynikających z ustawy o ochronie sygnalistów wymogów.
Przepis ten stanowi, że:
Kto, będąc odpowiedzialnym za ustanowienie procedury zgłoszeń wewnętrznych, wbrew przepisom ustawy procedury tej nie ustanawia lub ustanawia ją z istotnym naruszeniem wynikających z ustawy wymogów, podlega karze grzywny.
Grzywna może być wymierzona w granicach od 20 do 5 000 zł.
Karalność wykroczenia ustaje, jeśli od jego popełnienia upłynął rok, a jeżeli w tym czasie wszczęto przed sądem postępowanie w sprawie o wykroczenie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 3 lat od dnia jego popełnienia. Czasem popełnienia wykroczenia jest albo upływ 3-miesięcznego terminu na ustanowienie i ogłoszenie procedury, albo dzień jej ogłoszenia, jeśli zawiera postanowienia istotnie naruszające ustawowe wymogi.
Podsumowując, przyjęcie procedury zgłoszeń wewnętrznych bez konsultacji ze stroną społeczną nie wpływa na jej ważność, jednak może skutkować odpowiedzialnością za wykroczenie i nałożeniem grzywny w granicach od 20 do 5 000 zł.
Jeśli po lekturze powyższego artykułu masz dodatkowe pytania, wątpliwości lub potrzebujesz pomocy prawnej związanej z wdrożeniem przepisów ustawy o ochronie sygnalistów, zachęcam Cię do bezpośredniego kontaktu ze mną.
W celu uzyskania pomocy prawnej, możesz skontaktować się ze mną poprzez:
-formularz kontaktowy dostępny na mojej stronie internetowej
-mail pod adresem: mateusz.nafalski@radca-oirp.pl
-telefon pod numerem: +48 669 034 987
–Facebook, Instagram, LinkedInGwarantuję pełną poufność i profesjonalizm w każdej sprawie.
Pamiętaj, że prawo może być czasem skomplikowane, dlatego warto skorzystać z wsparcia osoby z doświadczeniem.
Co jeszcze warto przeczytać?